Powstańcy naprzód! Hej w szeregi!

Na ramię broń, do boku stal!

Do walki marsz, o świętą ziemię,

O święte chaty, święty siew,

O śląski lud, piastowskie plemię,

O serca polskie, polską krew.

                                        E. Imiela, Powstanie śląskie w roku 1919 (Hymn powstańców)

 

 

W 1918 roku zakończyła się I wojna światowa, która dała Górnoślązakom nadzieję, że wkrótce dawne piastowskie ziemie powrócą do Polski. Ich oczekiwania jasno sprecyzował po raz pierwszy Wojciech Korfanty w przemówieniu, które wygłosił 25 października 1918 roku wReichstagu. Domagał się wówczas do państwa polskiego ziem zabranych w wyniku zaborów, a także Śląska Górnego znajdującego się w państwie pruskim od wojen śląskich w XVIII wieku.  

Losami Górnego Śląska zajęła się konferencja pokojowa zwołana w styczniu 1919 roku w Wersalu. Początkowo ustalono przyznanie Górnego Śląska Polsce. Jednak z takimi postanowieniami nie zgodziła się strona niemiecka, gdyż  Niemcy za wszelką cenę chcieli utrzymać Górny Śląsk w swoich granicach. Ostatecznie w maju na konferencji wersalskiej postanowiono, że o losach Śląska zdecyduje plebiscyt (artykuł  88). Niemcy, mając w swoim ręku kontrolę nad administracją cywilną, policją i wojskiem, prowadzili antypolska propagandę, zaczął się terror niemiecki. Aresztowania, zła sytuacja gospodarcza, strajki w wielu miejscowościach (Zabrzu, Siemianowicach, Radzionkowie) zwalnianie z pracy ludności polskiej , a na jej miejsce przyjmowanie zdemobilizowanych żołnierzy niemieckich spowodowały, że Górnoślązacy stanęli do walki o swoje prawa i wolność. Dwa dni przed wybuchem powstania miała miejsce masakra przed kopalnią w Mysłowicach. W trakcie  oczekiwania robotników i ich rodzin na wypłatę doszło do otwarcia ognia, zabito wówczas wielu bezbronnych ludzi. Zginęło siedmiu górników, dwie kobiety i nastoletni chłopiec. Liczba rannych nigdy nie została dokładnie ustalona. Wydarzenie to stało się bezpośrednią przyczyną wybuchu I powstania śląskiego. Wybuchło ono 17 sierpnia 1919 roku, walki powstańcze toczyły się niemal na każdym skrawku ziemi śląskiej. Objęły między innymi powiaty pszczyński, rybnicki, katowicki i miejscowości, w których mieszkali Polacy. Walczono w Bielszowicach,  Janowie, Mysłowicach, Giszowcu, Orzegowie, Nowej Wsi, Chropaczowie, Lipinach, Bobrku, Łagiewnikach, Kochłowicach, Starej Kuźnicy, Biskupicach… Nie zdołano jednak opanować Mikołowa ani Pszczyny. Początkowo powstańcy odpierali wojska niemieckie, jednak na Śląsk Niemcy sprowadzili posiłki.. Na dodatek samo uzbrojenie powstańców nie mogło konkurować z bronią wroga, który posiadał broń maszynową, pociągi pancerne, artylerię czy samoloty.

24 sierpnia 1919 roku Alfons Zgrzebniok, który objął dowództwo nad powstaniem, wydał rozkaz zaprzestania walk. Nie chciał  dopuścić do masakry powstańczych oddziałów. Po upadku powstania stało się jasne, że o przyszłości Górnego Śląska powinien zdecydować plebiscyt.