W drugiej połowie XIX wieku górnośląscy działacze narodowi dyskutowali o tym, jak przyłączyć Górny Śląsk do Polski, zrzucić wielowiekową niewolę i ucisk niemiecki. Cieszono się w 1918 roku z sąsiedztwa wolnej Polski, lecz wątpiono, czy upomni się Ona o piastowską ziemię tak dawno będącą poza państwem polskim. Kiedy Górnoślązakom wydawało się, że ich marzenia są bliskie realizacji, wówczas losami Górnego Śląska zajęła się konferencja pokojowa zwołana w styczniu 1919 roku w Wersalu. Rząd polski był przekonany, że w wyniku tej konferencji Polska otrzyma Górny Śląsk i dlatego ewentualną walkę o tę ziemię uważał za zbędną. Inaczej myśleli sami zainteresowani, obawiając się niewystarczającego zaangażowania rządu polskiego w sprawę odzyskania Górnego Śląska. Obawy te sprawdziły się już w 1919 roku, kiedy to Polska uwikłała się w wojnę z Rosją, Ukrainą i Litwą. Ślązakom zalecono cierpliwie czekać na decyzję zwycięskich mocarstw. W tej sytuacji Górnoślązakom pozostała tylko walka zbrojna.

          Już w lutym 1919 roku powołano do życia Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska. POW przygotowywała społeczeństwo śląskie do walki zbrojnej z Niemcami, a jej struktura organizacyjna opierała się na podziale administracyjnym (gminach i powiatach), gdzie na czele stali komendanci (…). Prężnie działały organizacje znajdujące się na terenie obecnej Rudy Śląskiej, głównie w Kochłowicach, Wirku czy Nowej Wsi (…). Organizacja POW działała również na terenie Halemby, a jej komendantem był Jan Cipa (…).

          Początkowo decyzje podjęte na konferencji wersalskiej były pomyślne dla Ślązaków. Dnia 7 maja niemiecka delegacja otrzymała projekt traktatu pokojowego, według którego Górny Śląsk przyznano Polsce. Jednak z takimi postanowieniami strona niemiecka nie zgodziła się (…). Niemcy za wszelką cenę chcieli utrzymać Górny Śląsk w swoich granicach (…). Ostatecznie na konferencji wersalskiej postanowiono, że o losach Śląska zdecyduje plebiscyt. To postanowienie było dla Ślązaków  niekorzystne (…).

          W sierpniu 1919 roku całym Górnym Śląskiem wstrząsnęły nowe wydarzenia. Przemysłowcy masowo zwalniali robotników pochodzenia polskiego, przyjmując na ich miejsce zdemobilizowanych żołnierzy. Takie postępowanie spowodowało protesty robotników, którzy podjęli strajki (…). Załogi strajkujących kopalń żądały usunięcia oddziałów Grenzschutzu z terenu Śląska, zwłaszcza po zamordowaniu ośmiu osób w kopalni mysłowickiej.

W dniu 16 sierpnia 1919 roku w Halembie doszło do prowokacji, której dopuścił się płk Tullemann (…). Halembska kompania powstańcza podczas pertraktacji dotyczących nabycia broni od policji wojskowej została napadnięta przez przygotowany oddział Tullemanna. Wywiązała się walka, w której zginęli Jan Cipa oraz płk Wojciech Pakuła. Byli oni pierwszymi ofiarami I Powstania Śląskiego na terenie całego Górnego Śląska. Poległym powstańcom urządzono manifestacyjny pogrzeb. Ta tragiczna akcja przyczyniła się do zapisania Halemby na Pomniku Czynu Powstańczego w Katowicach. Opiewa ją powstańcza piosenka:

W Halembie, w Halembie,

Przesmutno się dziej,

Bo na równej drodze

Krew polska się leje.

Niewinnie polegli

Kamraci górnicy

Śląscy męczennicy.

Grenszuce, Grenszuce

Nic wom nie brakuje,

Jeno źdźbło miłości

Co się w sercu czuje.

W I Powstaniu Śląskim wziął również udział powstańczy pluton ze Starej Kuźnicy w liczbie 40 ludzi pod dowództwem Stanisława Kraczli. Należał on do mikołowskiej kompanii Ryszarda Bąka. Kompania ta uczestniczyła w nocy z 17 na 18 sierpnia w bitwie o Mikołów (…). Na terenie Rudy Śląskiej bitwy miały miejsce w Orzegowie, Goduli, Chebziu i Rudzie (…). Ostatecznie powstanie zostało zdławione 14 sierpnia 1919 roku (…).

Wzmagający się terror ze strony niemieckiej spowodował kolejny zryw powstańczy. W maju 1920 roku w Halembie POW liczyła 30 osób, zaś komendantem był Augustyn Olszynka. Jednakże w czasie ogłoszenia II Powstania Śląskiego w nocy z 20 na 21 sierpnia zgłosiło się dużo więcej powstańców niż liczyła organizacja (…). W nocy z 20 na 21 sierpnia na terenie obecnej Rudy Śląskiejpowstańcy opanowali Rudę, a nazajutrz Bielszowice oraz z 21 na 22 sierpnia Halembę. Natomiast powstańcy z Kochłowic, Bykowiny i Frydenshuty (Nowy Bytom) wyruszyli w kierunku Wielkich Hajduk (Chorzów Batory) (…). Powstańcy opanowali również Wirek i Godulę (…). We wszystkich zajętych miejscowościach utworzono Straże Obywatelskie, aby strzegły ładu i porządku na ich terenie. Przemianowano również wszystkie nazwy ulic z niemieckich na polskie (…).

          W dniu 20 marca 1921 roku odbył się na terenie Górnego Śląska plebiscyt. 60, 8% ludności obecnej Rudy Śląskiej opowiedziało się za Polską. Z terenu Halemby uprawnionych do głosowania było 1013 osób (…), z czego na listę polską głosowało 829, na listę niemiecką 176 (…). Ze względu na dopuszczenie do głosowania emigrantów, wyniki plebiscytu nie odzwierciedlały rzeczywistego układu sił na terenie Górnego Śląska (…). Kiedy przyszła wiadomość, że do Polski mają zostać przyłączone tylko powiaty pszczyński i rybnicki z pominięciem powiatów katowickiego, bytomskiego, tarnogórskiego, gliwickiego, strzeleckiego, chociaż strona polska również tam uzyskała większość głosów, zdecydowano się na kolejny zryw zbrojny (…). W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie (…).

W czasie III Powstania Śląskiego Halemba już na początku została obsadzona przez oddziały powstańcze Grupy Wschód. Strażą Obywatelską Halemby kierował Smorz, a jego zastępcą był Pyka, liczyła ona 64 osoby (…). Halembianie tworzyli dwie kompanie batalionu wojsk powstańczych w liczbie 120 osób. Dowódcą był Ludwik Cipa (…). Powstańcy wyruszyli pod  Górę Św. Anny, gdzie jednym z batalionów I pułku piechoty dowodził Walenty Fojkis (…). W walkach polegli halembianie: Ryszard Krzykowski, Wiktor Moroń i Ignacy Falkus. W powstaniach zginęli także Józef Mańka i Ryszard Jureczko (…).

Dzięki zrywom powstańczym znaczna część Górnego Śląska została przyłączona do Polski. Przejęcie Halemby przez władze polskie miało miejsce 20 czerwca 1922 roku. Jej mieszkańcy , doceniając poświęcenie i heroizm powstańców, ufundowali pomnik, który w 1934 roku stanął na terenie naszej miejscowości. Jednakże został całkowicie zniszczony przez Niemców w 1939 roku po wybuchu II wojny światowej.

 

W. Szołtysek, B. Swoboda, Nadanie imienia Powstańców Śląskich [w:]  160 lat szkoły w Halembie, Ruda Śląska 2001, s. 41-45.